Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.
Събитието е на 20 ноември в зала „България“.
Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.
Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.
Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в забавна бъркотия в приказната гора.
Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така
Американската рок група "Линкин парк" обяви, че се завръща на музикалната сцена с нови попълнения в състава си и албум, предаде Асошиейтед прес.
Това се случва седем години след смъртта на вокалиста Честър Бенингтън.
В предаване в канала на бандата в "Ютуб един от основателите й - Майк Шинода, представи новите членове Колин Бритън, барабани, и вокалистката Емили Армстронг.
Бандата изпълни и новата си песен The Emptiness Machine, която ще е включена в предстоящия албум From Zero. Продукцията ще излезе на 15 ноември.
Групата е основана през 1996 г. Спечелила е две награди "Грами". Формацията има седем студийни албума, от които са продадени общо над 70 милиона копия.
През лятото на 2017 г. вокалисът Честър Бенингтън, който беше на 41 години, се самоуби след излизането на последния албум на групата One More Light, припомня Асошиейтед пре
Художниците Михаил и Гергана Лалови откриха в Бургас съвместната си изложба, озаглавена „Зелено, синьо, жълто“.
Това е първата им обща експозиция в крайморския град, която гостува в галерия галерия „Ателие R".
Авторите - баща и дъщеря, представиха творчеството си с живопис, керамика и образи върху кратунки. Експозицията включва 24 картини натюрморт, четири керамични чинии и седем кратунки с различен облик, както и 12 скулптури с образи на животни и ритони.
Картините са дело на Гергана Лалова, а експеримент с керамиката и творчеството върху кратуни прави баща Михаил Лалов.
„Гергана Лалова изпробва абстрактното изкуство, особено жанра натюрморт. Тя е родена за него, и той – за нея. Гери насочи камерата срещу натюрморта, един от позабравените жанрове. Но тя го издигна на едно високо ниво, защото иска да ни каже, че н
Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП.
"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г.
"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.
Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", ч
Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.
В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“.
Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.
Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.
Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ
Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).
ТВОРБИТЕ
Нюйоркската филхармония уволнява главния обоист Лян Ван и асоциирания главен тромпетист Матю Мъки, след като профсъюзът им реши да не оспорва решението, което последва подновени обвинения в сексуално престъпление и злоупотреба с власт, предаде Асошиейтед прес.
От филхармонията съобщиха, че е издадено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на двамата, считано от 21 септември 2025 г.
Ван и Мъки бяха уволнени през септември 2018 г. след обвинения в лошо поведение, датиращи от 2010 г. Местният орган на Американската федерация на музикантите подаде жалба и двамата бяха възстановени на работа през април 2020 г. от арбитър. И двамата мъже отричат да са извършили каквото и да било нарушение.
След публикация през април, описваща подробно обвиненията, те бяха пуснати в платен отпуск, след което заведоха дело срещу оркестъра и профсъюза.
Из
Изложба на съвременна японска калиграфия от Сенсуй Оикава ще бъде представена в столичната галерия „Сан Стефано“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 септември до 2 октомври, съобщават организаторите.
Те отбелязват, че след прекъсването заради ковид пандемията Оикава отново ще гостува в България, за да покаже новите си творби на тема „Японски семейни гербове“.
По думите на екипа съвременната майсторка на японската калиграфия Сенсуй Оикава има богата творческа биография, многобройни национални и международни изложби, включително в Париж, Лос Анджелис, Виена.
„Първото й посещение в България е през 1981 г. като най-младия член на японска делегация от специалисти по класическа японска литература. Тогава Сенсуй Оикава представя своя калиграфска изложба в Народната библиотека и дарява на фонда й своите творби. 37 г. по-къс
Трийсет и три годишният американски рапър Йънг Тъг, който беше арестуван по обвинение за участие в престъпна банда, се призна за виновен, съобщи ДПА. Това сложи край на наказателното производство срещу него в Атланта.
Йънг Тъг, чието истинско име е Джефри Иулямс, беше осъден на 40 г. затвор, но заради признанието и заради излежаното до момента време беше освободен.
Йънг Тъг беше арестуван през 2022 г. в Атланта, Джорджия. Сега той получи 15-годишен изпитателен срок. Забранено му е да живее в родния си град Атланта в продължение на 10 години.
Според обвинението рапърът е основател на престъпната банда Young Slime Life (YSL) в Атланта. YSL е и име на неговия музикален лейбъл.
Първоначално рапърът отричаше обвиненията. Сега обаче Йънг Тъг се е признал за виновен за участие в престъпни улични банди, притежание на оръжие и др. По думи
Световни хитове от класическата и филмовата музика ще прозвучат в Разградската филхармония утре вечер. Концертната изява е част от инициативите, с които Разград чества Деня на независимостта.
На сцената ще гостуват едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин. Диригент ще бъде Левон Манукян, а концертмайстор ще е Божанка Николова, информираха от културната институция. Публиката ще чуе музиките от популярните филми „Хари Потър“, „Карибски пирати“, ще прозвучат и произведения на Бетовен, Чайковски и др, отбелязаха от филхармонията.
Георги Черкин е роден в София в семейство с музикални традиции. Още на шест години започва да свири на пиано. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. Атанас Куртев. Репертоарът на Георги Черкин включва пов
Театралните награди "Тони" ще бъдат раздадени на 8 юни 2025 г., като церемонията ще се състои в "Рейдио сити мюзик хол" в Ню Йорк, предаде Асошиейтед прес.
Продуцентите на шоуто обявиха дата и мястото на събитието, но не разкриха засега кой ще бъде водещ. Това предстои да бъде оповестено.
В последните няколко години церемонията се провеждаше в различни точки на града - преди две години в театър "Юнайтед палас" в Манхатън, а тази година беше в театър „Дейвид Кох“ в центъра „Линкълн“.
"Рейдио сити" може да побере 6000 души и в миналото често беше домакин на наградите, припомня Асошиейтед прес.
През 2025 г. церемонията за театралните отличия “Тони” ще бъде излъчена на живо по Си Би Ес и по "Парамаунт плюс".
Наградите "Тони" са театралният еквивалент на филмовите "Оскар"-и. Престижните отличия са
Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров звук, но в по-бързата средна част те се появяват няколко пъти като виртуозно трио от солисти“, разказват от НСО.
Едно от най-известните и най-често изпълнявани произведения на Жан Франсе е „Цветният часовник“ (L`Horloge de Flore). Този концерт за обой и оркестър е съставен от седем части, които се изпълняват без пауза, всяка вдъхновена от и кръстена на цвете от „Цветния часовник", създаден от шведския ботаник Карл Линей (1707-1778), който определил поредица от специфични цветя, представящи времето на часовника според часа, в който всяко едно от тях цъфти.
Първата поява на названието „Юпитер” на до-мажорната Симфония №41, K.551 на Волфганг Амадеус Моцарт е като подзаглавие в концертна програма с дата 12 октомври 1819 година в Единбург. Същото име се използва и малко по-късно - в програма на концерта на Лондонското филхармонично общество (26 март 1821 г.). „Юпитер” се открива и в най-ранното издание на клавирното извлечение на Симфонията, публикувано в Лондон през 1832 г. Може да се приеме версията, че произходът на името идва от Великобритания.
МУЗИКАНТИТЕ
Диригент ще бъде Петко Димитров. Той е завършил консерваторията „Пийбоди“ към университета „Джон Хопкинс“ и Мичиганския университет. Бивш музикален директор е на редица младежки оркестри в САЩ, понастоящем е директор на ансамблите в Англо-американско училище в София.
Марин Тинев е бивш първи обоист на НСО, понастоящем е на тази позиция в симфоничния оркестъра на Ванкувър. Носител е на наградите UFAM (Universidade Federal do Amazonas) през 2007 г., Sparda Classic Award (2010) и Iris Marquardt-Preis (2012).